Automatyczne nadawanie nazw

Witam,
W jednym z poprzednich postów pokazałem jak przydatne mogą być nazwy nadane. Pokazałem jak tworzyć je ręcznie. Dzisiaj przedstawię metodę automatycznego tworzenia nazw dzięki której formułę

= C3

zamienimy na

= Sprzedaż Mariola

Prawda że czytelniej?


W poniższych przykładach posługiwać się będziemy grupą narzędzi Nazwy zdefiniowane na karcie Formuły.

Grupa Nazwy zdefiniowane na karcie Formuły

W ćwiczeniach będę posługiwał się tym plikiem.

Tworzenie nazw z zaznaczenia

Zaznaczmy zakres A1:M5, przedstawia on sprzedaż grupy czterech handlowców w kolejnych miesiącach roku. Użyjmy teraz przycisku Utwórz z zaznaczenia z wyżej pokazanego miejsca na wstążce. Pokaże na się poniższe okienko:

Z których elementów zakresy maja być utworzone nazwy?

W naszej tabelce znaczenie mają zarówno nagłówki kolumn jak i wierszy, pierwsze określają miesiące a drugie handlowców. Zostawiamy więc te ustawienia i klikamy OK.

Jeżeli wszystko poszło w ok, to okienko się zamknie i pozornie nic się nie stanie, tylko pozornie, ponieważ od tej pory możemy posługiwać się nazwami, takimi samymi jak nagłówki kolumn i wierszy naszej tabeli.

Wypróbujmy więc nasze nazwy, wpiszmy w dowolnym miejscu formułę

=suma(Janek)

Wynik będzie sumą wszystkich komórek na prawo od nagłówka wiersza Janek. Czyli suma wszystkich komórek, które teraz Excel rozpoznaje jako nazwa nadana Janek.

Spróbujmy inaczej
Wpiszmy formułę

=styczeń Janek

Uzyskamy wynik 4 698,99, czyli taki sam jak przy formule

=B2

Styczeń oznacza tutaj wszystkie komórki naszej tabelki poniżej nagłówka Styczeń.

Użyty tutaj został rzadko używany operator spacji lub inaczej odstępu. Pozornie między styczeń a Janek nic nie ma, żadnego plusa, mnożenia lub przecinka, jednak spację Excel traktuje jako operator przecięcia, czyli część wspólną. Zwyczajnie bierze to co jest częścią wspólną zakresu styczeń oraz Janek, oczywiście w tym przypadku jest to sprzedaż Janka w styczniu.

Jeżeli coś pójdzie nie tak

Podczas tworzenia nazw z zakresu możemy stanąć przed dwoma problemami. Po pierwsze, jak pisałem w poprzednim poście, nazwy nie mogą się powtarzać. Jeżeli jakiekolwiek dwa nagłówki będą takie same, zobaczymy komunikat:

To okno pojawi się jeżeli nagłówki dublują się

Tak więc będziemy mogli korzystać z tylko jednego zakresu, co może spowodować sfałszowanie wyników.

Trzeba też pamiętać że nazwy nie mogą zawierać spacji, tak więc nagłówek Sprzedaż Janek zostanie automatycznie zamieniony na nazwę Sprzedaż_JanekDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *