Kurs Excel 2007 – Podstawy – Interfejs – Narzędzia

Witam,

W tej części kursu:

 • Wstążka
 • Pasek szybkiego dostępu
 • Menu podręczne

Czas trwania: 20 min

Wstążka

Fragment wstążki programu Excel 2007

Wstążka jest zestawem narzędzi do pracy z programem. Składa się z kart, które są uaktywniane poprzez kliknięcie w jedną z nazw na górze wstążki. Wstążka może się zmieniać „inteligentnie”, w zależnie od tego co wybierzemy na arkuszu.
Jeżeli na arkuszu wybierzemy komórkę, zobaczmy podstawowe karty:

 • Narzędzia główne;
 • Wstawianie;
 • Układ strony;
 • Formuły;
 • Dane;
 • Recenzja;
 • Widok;
 • Developer

Ponad to, przy wyborze innych elementów (np. wykresów czy obrazów) możemy zobaczyć dodatkowe karty kontekstowe, których nazwa i treść różni się w zależności od obiektu.

Rodzaje przycisków na wstążce

Na wstążce możemy znaleźć kilka rodzajów przycisków:

Zwykłe przyciski
Przyciski przełączające
Listy rozwijane
Przyciski podziału
Opcje wyboru
Pokrętło

Niektóre grupy posiadają małą ikonkę, umieszczoną w prawym, dolnym rogu. Kliknięcie powoduje otworzenie okna związanego z daną grupą, w którym mamy więcej opcji, niż na karcie.

Na czerwono zaznaczona jest ikona do otwierania opcji
Okno, które pokarze sie po kliknięciu wyżej zaznaczonej ikony

Obsługa wstążki za pomocą klawiatury

Polecenie ze wstążki możemy uruchamiać używając myszy lub szybciej, korzystając z klawisza alt. Po naciśnięciu alt na nazwach kart pojawiają się litery, naciskając odpowiednią literę aktywujemy kartę. Jednocześnie na poleceniach aktywowanej karty pojawiają się kolejne litery, należy nacisnąć jedną z nich, aby wybrać dane polecenie. Czasem potrzebne jest wciśnięcie kolejnego klawisza, jeżeli wybraliśmy listę rozwijaną. W każdym momencie możemy się cofnąć naciskając klawisz Esc.

Wstążka po naciśnięciu klawisza alt, na nazwach kart pojawiły się litery.

Pasek szybkiego dostępu

Pasek szybkiego dostępu po naciśnięciu klawisza alt.

Pasek szybkiego dostępu umożliwia nam dostosowywanie menu do własnych potrzeb poprzez umieszczanie najczęściej używanych poleceń. Aby dodać nowy element do paska należy kliknąć w ikonę z prawej strony i wybrać jedno z poleceń w menu, które się pojawi. Można też wybrać pozycję Więcej poleceń i w nowym oknie wybrać jedno z praktycznie wszystkich poleceń dostępnych w Excel.

Menu podręczne

Po naciśnięciu prawym klawiszem na dowolnym elemencie na arkuszu, pojawia się menu podręcznym, umożliwiające wykonanie najbardziej powtarzanych czynności. Menu podręczne możemy także uruchomić przy pomocy jednego klawisza klawiatury.

Menu podręczne po kliknięciu w komórce.
Menu podręczne po kliknięciu na wykres, nie ma już opcji związanych z komórkami, ale są opcje działania związane z wykresem.
Subskrybuj RSS, aby otrzymywać najnowsze informacje o rozwoju kursu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *