Kurs Excel 2007 – Podstawy – Edycja – Poruszanie się po arkuszu

Witam,

Ten wpis jest częścią kursu Excel 2007 – podstawy, zapraszam do zapoznania się z pełnym spisem treści.
W tej części kursu:

  • Przechodzenie pomiędzy arkuszami
  • Przeglądanie arkusza
  • Przydatne skróty klawiaturowe

Czas trwania: 15 min

Arkusze

  Jak już wspomniałem w poprzedniej lekcji, każdy plik Excel składa się z Arkuszy. Na dole okna Excel widoczne są arkusze w aktualnie otwartym pliku. Arkusze możemy zmieniać klikając w zakładkę z nazwą danego arkusza. Przy dużej ilości arkuszy może to być kłopotliwe, może więc otworzyć listę wszystkich arkuszy w pliku. Między arkuszami możemy też poruszać za pomocą skrótu ctrl + page up lub ctrl + pg down.

Poruszanie się po arkuszu

  Zanim przejdziemy do edycji komórek w kolejnej lekcji, warto dowiedzieć się jak można się do danej komórki dostać, poruszając się po arkuszu. Excel udostępnia wiele kilka metod nawigacji, tak więc każdy może sobie wybrać najwygodniejszą w danej chwili. Warto poznać je wszystkie, im szybciej je przyswoimy, tym łatwiej będzie nam się pracować w programie i łatwiejsze będzie ogarnięcie dużych ilości danych.

  Najprostszą metodą jest oczywiście poruszanie się przy pomocy myszy. Kliknięcie lewym klawiszem na komórkę zaznacza ją.

Jeżeli dana komórka nie jest widoczna, można użyć pasków przewijania na dole i z prawej strony ekranu. Kliknięcie w nagłówek kolumny lub wiersza zaznacza całą kolumnę lub wiersz.

Szybszą nawigację po arkuszu umożliwia klawiatura. Strzałki umożliwiają zmianę zaznaczenia komórki o jedną pozycję w dół, górę, lewo i prawo. Klawisze Page Up i Page Down umożliwiają zmianę zaznaczenia o jeden ekran w dół lub w górę. Podobnie można przemieszczać się w poziomie, za pomocą skrótu Alt + Page Up oraz Alt + Page Down.

Scroll Lock

Ostatnim kluczowym klawiszem jest Scroll Lock (często na klawiaturze oznaczony po prostu jako scroll). Po naciśnięciu tego klawisza na dole okna Excel pojawia się napis „Scroll Lock”, do czasu ponownego naciśnięcia.
W tym trybie użycie wcześniej wspomnianych klawiszy nie zmienia zaznaczenia komórki, a jedynie przewija ekran. Dzięki temu, możemy sprawdzić dane położone w innej części arkusza i w każdej chwili wrócić do zaznaczonej komórki za pomocą skrótu Ctrl + Backspace.

Warto jak najszybciej przyzwyczaić się do obsługi Excela przy użyciu klawiatury. Znacznie przyspieszy to pracę z arkuszem kalkulacyjnym.

Subkrybuj RSS, aby otrzymywać najnowsze informacje o rozwoju kursu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *