Przydatne klawisze

Witam,
Tytuł tego wpisu nie jest pomyłką. Często czytamy o tak zwanych „przydatnych skrótach klawiaturowych”. Tymczasem większość z nas nie jest świadomych, że wśród 102 standardowych klawiszy są dwa, które mogą nam bardzo ułatwić pracę.

Przycisk Menu (lub przycisk Aplikacji)

Jest to klawisz umieszczony najczęściej na prawo od spacji, symbol na nim umieszczony przypomina menu kontekstowe i faktycznie, naciskając ten przycisk uruchomimy menu kontestowe (podręczne) dla aktualnie zaznaczonego obiektu. Po takim menu możemy następnie poruszać się za pomocą strzałek, enter oraz backspace.

Po naciśnięciu klawisza menu, kiedy wybrana jest komórka…

…lub wiersz. Wiersze można zaznaczać skrótem Shift + spacja.

Używanie tego przycisku daje ten sam efekt co naciśnięcie prawym klawiszem myszy.  Oczywiście możemy tego klawisza używać w innych programach pakietu Office.Po zaznaczeniu teksu w Word.

Po zaznaczeniu wiadomości w Outlook możemy szybko wykonać na niej jakąś akcję.

Przycisk Scroll lock

Zwykle używając strzałek, przechodzimy pomiędzy komórkami arkusza. Po naciśnięciu Scroll Lock (często na klawiaturze oznaczony po prostu jako Scroll) naciśnięcie tych klawiszy powoduje przewijanie całego arkusza. Możemy dzięki temu szybciej przewijać widok i dotrzeć do tej jednej kolumny umieszczonej gdzieś daleko z prawej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *