Wyszukaj.pionowo – szukanie najlepszego dopasowania

Witam,
  W poprzednim poście opisałem wyszukiwanie w tablicach jednowymiarowych, Nie zająłem się jednak ostatnim argumentem funkcji, nazwanym „przeszukiwany_zakres”. Można by pomyśleć, że argument ten wskazuje na przeszukiwany zakres (jednak do tego służy argument drugi). Służy on do przekazania sposobu przeszukiwania zakresu z drugiego argumentu.

  Jeżeli ten argument ma wartość 0 lub FAŁSZ, funkcja działa tak jak w poprzednim przykładzie, czyli szuka dokładnego dopasowania, jeżeli nie znajdzie pierwszego argumentu, zwraca błąd #N/D.  Jeżeli natomiast przyjmuje wartość PRAWDA, funkcja szuka pierwszej wartości, która jest  wyższa od poszukiwanej i zwraca wartość z wiersza powyżej. Oczywiście, żeby takie działanie miało sens, przeszukiwana kolumna musi być posortowana rosnąco. Prześledźmy to na dwóch przykładach:.

  Wyszukiwanie ilości punktów promocyjnych dla zamówienia

  W przykładowym pliku spójrzmy na arkusz sprzedaż, znajdziemy na nim zestawienie sprzedaży pewnego sklepu w kolumnach A:F. Załóżmy, że sklep prowadzi kampanie promocyjną, za każde zamówienie klient może uzyskać określoną ilość punktów, zależną od wysokości zamówienia. Tabelka z progami wartości zamówienia oraz odpowiadającymi im punktami znajduje się w kolumnach H:I. Tak więc klient który złoży zamówienie w wysokości 72 zł, kwalifikuje się do progu powyżej 60 zł i otrzymuje 40 punktów.

  Znajdźmy więc teraz rabaty dla wszystkich zamówień. Po zapoznaniu się z poprzednim postem, wpiszmy argumenty tak, jak poprzednio:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(czego szukamy?; gdzie szukamy?; co ma być zwrócone?)

=WYSZUKAJ.PIONOWO(D2;H:I;2;0)

  Po wpisaniu tej formuły, większość komórek w zakresie zwraca wartość #N/D. Ostatecznie w przeszukiwanym zakresie nie ma wartości 81 czy 55. Zmieńmy więc ostatni argument na 1 lub napis PRAWDA.

  Od teraz Excel nie szuka wartości 35 ale pierwszej większej od niej. Taką wartością jest 40. Po znalezieniu 40 Excel cofa się jeden wiersz i zwraca z niego odpowiednią wartość, w tym przypadku 10. Excel zauważył, że kolejny próg wartości zamówienia zaczyna się od 40, skoro klient, który kupił za 35 już się do niego nie kwalifikuje, to przyznał ilość punktów z progu niższego.

Klasyfikowanie wartośći

  Funkcja wyszukaj.pionowo nadaje się też bardzo dobrze to klasyfikowania różnych wartości do zakresów opisowych. W przykładowym pliku, na zakładce uczniowie, znajdują się średnie ocen kilkunastu uczniów. Chcielibyśmy, dla zwiększenia przejrzystości, do każdego ucznia przypisać ocenę opisową zależnie od przedziału w jakim mieści się jego średnia ocen.

  W kolumnie C wpisuję poniższą formułę:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(B2;F:H;3)

  Ty razem całkiem pominąłem ostatni argument. Sprawdźmy, jak ta funkcja działa dla Agaty, której średnia znajduje się w drugim wierszu.

  1. Agata ma średnią 4,5.
  2. W tabelce F1:H6 (posortowanej rosnąco według kolumny F) Excel szuka pierwszej wartości większej od 4,5.
  3. Znajduje 5.
  4. Cofa się o jeden wiersz i zwraca wartość z trzeciej kolumny, czyli „Bardzo dobry„.
  5. Agata została zaklasyfikowana jako Bardzo dobry uczeń.

Podsumowanie

  Podsumowując, ostatni argument pomaga nam wyszukiwanie, jeżeli nie interesuje nas konkretna wartości a jedynie chcemy sprawdzić w jakim zakresie znajduje się poszukiwany argument.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *