Wyszukiwanie w tablicach

Witam,
W jednym z poprzednich postów pokazałem jak wyszukiwać dane w tablicach dwuwymiarowych. Dzisiaj cofnę się krok wstecz i pokażę jak szukać danych w tablicach jednowymiarowych. Jest to przypadek bardzo często wykorzystywany w codziennej pracy i analizie danych. Przykładowy plik można znaleźć tutaj. Będę posługiwał się funkcją wyszukaj.pionowo.

Przykładowy plik
W przykładowym pliku znajdują się dwie zakładki. Zakładka sprzedaż przedstawia historię sprzedaży z kilku dni w pewnym sklepie. Druga zakładka zawiera ceny produktów, cen tych brakuje w pierwszej zakładce. Chcielibyśmy podsumować wartość sprzedaży w okresie, uzupełniając pierwszą zakładkę o ceny z drugiej.

Składnia funkcji
W dużym uproszczeniu formuła z funkcją wyszukaj.pionowo zadaje poniższe pytania:

=wyszukaj.pionowo(czego szukam?; gdzie mam szukać?; co mam zwrócić?; 0)

Funkcja posiada jeszcze jeden argument, będzie to tematem innego wpisu, na ten moment wpiszę tam zero.
Jak więc możemy odpowiedzieć na te pytania?

czego szukam?
Będziemy uzupełniać zakładkę sprzedaż. Szukamy cen dla produktów, więc w tym argumencie umieścimy adres komórki zawierającej nazwę produktu (w arkuszu sprzedaż).

gdzie mam szukać?
Na zakładce towary umieszczone są ceny dla każdego z produktów. Interesujące nas dane są w kolumnach A:B. Argumentem będzie więc właśnie A:B.Nie musimy zaznaczać całych kolumn, możemy też zaznaczyć sam zakres danych, czyli $A$2:$B$4. Trzeba w tym momencie pamiętać że Excel będzie poszukiwał pierwszego argumentu tylkow pierwszej kolumnie drugiego argumentu.

co mam zwrócić?
Ten argument podpowiada programowi co ma zwrócić, jeżeli dojdzie do wiersza, w którym w pierwszej kolumnie przeszukiwanego zakresu znajdzie wartość równą pierwszemu argumentowi. Tym argumentem mówimy że ma być zwrócona wartość z kolumny numer X przeszukiwanego zakresu. W tym przypadku cena jest w kolumnie drugiej.

Uzupełnianie formuły
Podsumowując, do komórki D2 na arkuszu sprzedaż wstawimy poniższą formułę.

=WYSZUKAJ.PIONOWO(B2;towary!A:B;2;0)

Przeciągając tą formułę na dół, do komórki D25 zwróćmy uwagę jak zmienia się pierwszy argument. Zgodnie z regułą uzupełniania formuł, argument zmienia się kolejno na B3, B4, B5 itd. Ostatecznie, funkcja wyszukuje na arkuszu towary kolejno słów: „samochód”, „koparka”, „samochód” itd.

W kolejnych postach :

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *