Duży plik – ogarnij jednym spojrzeniem

Witam,
Pracując z programem Word czy Excel często nasze pliki stają się na tyle duże, że łatwo się w nich zgubić. Jesteśmy zmuszeni często przeskakiwać pomiędzy różnymi punktami, lub nawet zapisywać sobie pewne informacje na boku. Poniżej pokażę jak można jednocześnie oglądać kilka miejsc dokumentu, w celu ich porównania, czy nawet pracy w dwóch miejscach pliku na raz.

 

Część ustawień wyświetlania okien w Word


Word

Omówmy krótko powyższe przyciski, umieszczone na karcie Widok, grupie Okno.
Po naciśnięciu nowe okno program otwiera nowe okno, w którym pokazuje ten sam dokument. Wygląda to tak, jakby otwarte były dwa różne dokumenty, jednak zmiany w jednym oknie, są  widoczne w drugim. Okna możemy otwierać wiele razy, w każdym z nich przeglądając dokument w innym miejscu.
Tak otworzone okna możemy równo rozmieścić na ekranie za pomocą drugiego przycisku. Warto pamiętać że wstążkę programu można ukrywać za pomocą skróty ctrl + F1.

Ten sam dokument otwary w dwóch oknach, w jednym z okien wstążka jest ukryta.

Podobny efekt możemy uzyskać za pomocą przycisku Podziel. Jednak możemy wtedy oglądać nasz plik w jedynie dwóch oknach i bez możliwości oglądania na dwóch monitorach.

Excel

Ta sama grupa narzędzi w programie Excel

Bardzo podobne funkcje znajdziemy w programie Excel, z tym że arkusz możemy dzielić na cztery części, poziomo i pionowo. Przy czym części są ze sobą zsynchronizowane.

Bardzo przydatną funkcją jest blokowanie okienka. Najłatwiej jej użyć poprzez wybranie komórki i wciśniecie poniższej pozycji. Od tej pory wszystkie wiersze powyżej wskazanej komórki i kolumny po lewej stronie nie będą się przesuwać. Tworząc np. tabelkę ze sprzedażą produktów według miesięcy, możemy zablokować kolumny z nazwami produktów (o ile są na samym początku) i wiersz z nazwami miesięcy (powinien być na samej górze).

Niestrudzonym wojownikom z programem Excel polecam też post na temat łatwego pisania formuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *