Operacje na datach

Witam,
Poniżej w skrócie opisuję sposoby pracy z datami. Po przeczytaniu artykułu czytelnik będzie wiedział jak prawidłowo zapisywać daty, oraz wykonywać na nich podstawowe działania.
Podstawą przy operacjach na datach w programie Excel jest odpowiednie wpisanie daty w komórce, niestety  użytkownicy Excela najczęściej w tym miejscu popełniają błąd. Jeżeli zaczniemy od odpowiedniego wpisania daty, cała reszta staje się prosta jak 2+2, dosłownie.

Wpisywanie dat

Aby wpisany ciąg znaków Excel potraktował jako datę i w później umożliwił nam wykonanie na niej działań (np. obliczanie ilości dni między dwoma datami) należy wpisać ją w odpowiedni sposób. Metod wpisania tej samej daty jest kilka:

 

  • 2001-03-14
  • 14 marzec 2001
  • 01-03-14
  • 13 mar 01

Według mnie najlepsza jest metoda pierwsza, daje najmniejsze szanse na zrobienie „literówki”. Niezależnie jaką metodę wybierzemy, należy się jej trzymać. Trzeba pamiętać, że data wpisana w inny sposób (np. 14’03’2001) może ładnie wyglądać, ale Excel nie będzie tego traktował jak datę i nie umożliwi nam operacji związanych z datami, takich jak sortowanie czy wyciąganie numeru miesiąca.

W formułach daty zapisujemy w cudzosłowie, np. =”2010-02-04″-1

Jak Excel zapisuje daty

Zanim przejdziemy do obliczeń związanych z datami, warto dowiedzieć się jak Excel zapamiętuje daty, jeśli nauczymy się tego, cała reszta stanie się banalnie prosta. Poza tym łatwo będzie można zabłysnąć wśród kolegów w pracy.

Excel zapamiętuje daty jako zwykłe liczby, to że widzimy „2001-03-14”, jest tylko kwestią formatowania komórki. Każdy dzień to liczba całkowita a ułamki to godziny, pomiędzy datami. Poniżej widzimy przykład kilku liczb, formatowanych jako daty i zwykłe liczby.

 

Najwcześniejszym dniem, który Excel traktuje jako datę, a nie ciąg znaków jest 1900-01-01, i „pod spodem” ta data to 1. Oznacza to, że możemy w komórkę wpisać ciąg 1800-01-01 , jednak Excel nie pozwoli nam w prosty sposób obliczyć różnicy pomiędzy tą datą a dniem dzisiejszym. Każdy kolejny dzień to kolejna liczba całkowita, więc data pisania tego wpisu, czyli 15 czerwca 2011 to 40709. Godziny to ułamki, czyli 12:00 15 czerwca 2011 to 40709,5.

Liczba dni pomiędzy dwoma datami

Skoro daty to tak naprawdę zwykłe liczby, to można wykonywać na nich zwykłe działania matematyczne, jak na liczbach. Dodawanie, mnożenie czy dzielenie nie ma sensu w tym przypadku, ale już odejmowanie pozwala nam uzyskać  różnicę, czyli okres czasu, między dwoma datami czy godzinami. Poniżej przykład takich operacji

Liczba godzin, minut, sekund pomiędzy dwoma datami

Skoro liczby całkowite oznaczają pełne dni, wartości zwracane przez powyższe formuły są po prostu liczbą dni pomiędzy datami. Ułamki oznaczają godziny, minuty itd. Powyższe formuły zwróciły by nam po prostu liczby ułamkowe, należy więc powyższe formuły nieco zmodyfikować. Wynik należy mnożyć przez ilość godzin, minut czy sekund w czasie doby.

 

W kolejnym wpisie przedstawię kilka innych ciekawych metod obliczeń związanych z datami oraz funkcje excela z nimi związanych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *