Blog na e-mail.

Strony

 • Strona główna
 • Kurs Excel
 • Kurs VBA
 • Moje narzędzia
 • Ciekawe Strony

Kurs Excel 2007 - Podstawy - Edycja - Adresowanie

Witam,

W tej części kursu:
 • Adres komórki
 • Adresowanie względne
 • Adresowanie bezwzględne
 • Przykład
 • Adresowanie mieszane
 • Znaczenie adresowania
Czas trwania: 20 min

Spis treści kursu

Adres komórki

Często nowym użytkownikom Excela sprawia problem rozróżnienie pomiędzy adresowanie względnym i bezwzględnym. Postanowiłem poświęcić temu osobną część kursu, ponieważ jest to podstawowa umiejętność potrzebna do pisania formuł. Polecam otworzyć program Excel i wykonywać poniższe przykłady

Adres względny
Załóżmy, że w komórce C1 chcemy zsumować komórki A1 i B1. Wpisujemy więc poniższą formułę:

=A1+B1

Do wskazania komórek użyłem adresowania względnego. Względnego wobec czego? Oczywiście wobec komórki C1. W rzeczywistości Excel widzi to tak:

= (komórka druga na lewo od komórki z formułą) + (komórka pierwsza na lewo od komórki z formułą)

Jeżeli teraz przekopiujemy tą komórkę w inne miejsce, formuła będzie dodawać inne komórki. Będzie dodawać "dwóch sąsiadów z lewej". Zanim przejdę do przykładów zobaczmy jak napisać tą formułę używając adresowania bezwzględnego.

Adres bezwzględny
 Teraz w komórce F1 dodam komórki D1 i E1 używają adresowania bezwzględnego.

=$D$1+$E$1

Przed oznaczeniem kolumn i wierszy pojawiły się znaki dolara. Jak teraz Excel odczytuje formułę?

= (komórka o adresie D1) + (komórka o adresie E1)

Niezależnie gdzie umieścimy tą formułę, zawsze doda komórki D1 i E1.

Przykład
Dla potwierdzenia powyższego przekopiuję powyższe formuły wiersz niżej. Zaznaczam komórkę, naciskam skrót ctrl+c, zaznaczam komórkę niżej i używam skrótu ctrl+v.

Przy pomocy skrótu ctrl+` można wyświetlić formuły w komórkach
Jak widać formuła z adresowaniem względnym zmieniła się, podczas gdy formuła z adresowaniem bezwzględnym pozostała bez zmian.

Adresowanie mieszane
Bardzo często wykorzystuje się adresowanie mieszane. Na przykład chcielibyśmy w każdej komórce przemnożyć jej dwóch sąsiadów przez jakiś stały współczynnik. Spójrzmy na poniższy przykład:


W kolumnie C chcę obliczyć wartość podatku VAT dla sprzedanych produktów. Wpisałem więc widoczną powyżej formułę do komórki C2. Przeciągnąłem później tą formułę do komórek poniżej, gdzie już uzupełniły się automatycznie (więcej o kopiowaniu formuł już wkrótce w innej części kursu).

Adresowanie mieszane może dotyczyć nie tylko całych formuł. Poniżej znajduje się przykład tabliczki mnożenia. Jak widać przy każdym iloczynie w mnożnej dolar znajduje się przy wierszu, ponieważ mnożne znajdują się tylko w jednym wierszu. W mnożniku znak dolara znajduje się przy oznaczeniu kolumny, ponieważ mnożniki mają być za każdym razem pobierane z jednej kolumny.

Kliknij aby powiększyć, zauważ jak zmieniają się formuły


Znaczenie adresowania
Dlaczego w powyższych akapitach tak często wspominam o kopiowaniu? Otóż rozważania nad wyborem adresowania mają sens głównie, jeżeli wpisywaną formułę chcemy kopiować. Zależy nam wtedy, żeby adresy w komórkach były odpowiednio modyfikowane. W innym przypadku nie trzeba w ogóle zastanawiać się nad użytym rodzajem adresowania. Warto zamiast tego zastanowić się nad użyciem nazw zdefiniowanych.Subskrybuj RSS, aby otrzymywać najnowsze informacje o rozwoju kursu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecam w Helion.pl