Robimy zdjęcia – aparat w Excelu

Witam,
Zajmę się  dzisiaj narzędziem przydatnym do tworzenia pulpitów zarządczych. Przyda się każdemu, kto sporządza raporty i zestawienia. Tym narzędziem jest rzadko opisywany Aparat fotograficzny. Tak, w Excelu można robić zdjęcia! Oczywiście tym aparatem nie wygramy konkursu National Geographic, ale na pewno ułatwimy sobie życie.

Załóżmy więc, że mamy plik, w którym w kolejnych zakładkach znajdują się dane dotyczące różnych wymiarów sprzedaży. W zakładkach mamy dane dotyczące obrotu, marży czy handlowców. Taki plik można ściągnąć tutaj.

Chciałbym teraz takie zestawienie przesłać przełożonemu i zaoszczędzić mu przechodzenia pomiędzy zakładkami. Pokazać wszystkie istotne informacje na jednej zakładce. Takie podejście umożliwia objęcie wszystkich informacji jednym rzutem oka i łatwiej wyciągać wnioski.

Oczywiście można po prostu wszystkie wykresy przekopiować na jedną zbiorczą zakładkę. Chcę jednak stworzyć pulpit zarządczy, istotne tutaj jest przejrzyste rozmieszczenie informacji. Obrazy tworzone przy pomocy kamery są łatwiejsze do skalowania i rozmieszczania na arkuszu.

Panel zarządczy stworzony przy pomocy Aparatu

Uruchamiamy aparat

Zanim zaczniemy używać aparatu, należy się do niego dostać, nie jest on dostępny na pasku narzędzi.

 1. Na pasku szybkiego dostęp klikamy ikonę trójkąta (na prawo od paska szybkiego uruchamiania) i klikamy więcej poleceń.
 2. W pozycji Wybierz polecenia z: zmieniamy Popularne polecenia na Wszystkie polecenia.
 3. Na liście znajdujemy Aparat fotograficzny.
 4. Wybieramy go i klikamy ok.
 5. Na pasku szybkiego uruchamiania pojawiła się ikona aparatu.
Ikona Aparatu fotograficznego obok innych narzędzi na pasku szybkiego uruchamiania

 Robimy zdjęcia

Przejdźmy więc do rzeczy, zajmę się przykładowym plikiem. Przeniosę obraz wykresu z zakładki obrót na zakładkę zbiorczą.

 1. Dodaję nową zakładkę podsumowanie.
 2. Wracam na zakładkę obrót.
 3. Zaznaczam komórki B9:I27. Komórki należy zaznaczać zawsze przed uruchomieniem aparatu. Przed zrobieniem zdjęcia nie można też zmieniać arkusza. Wydaje się to dość logiczne, nie można kierować aparatu na ciocię, jeżeli chcemy zrobić zdjęcie wujkowi.
 4. Klikamy ikonę aparatu na pasku szybkiego uruchamiania, czyli robimy zdjęcie.
 5. Teraz czas wywołać zdjęcie. Myszka zmienia się w krzyżyk, którym wskażemy gdzie zdjęcie ma się pojawić.
 6. Przechodzimy na zakładkę podsumowanie i przytrzymując wciśnięty klawisz myszy malujemy prostokąt, w którym ma pojawić się zdjęcie.

To samo robię z wykresami na zakładkach marża i lata. Oczywiście Aparat pokazuje wszystko co znajduje się w wybranym zakresie, nie muszą to być wykresy. Można też zrobić zdjęcie dwóm tabelom przestawnym na zakładce handlowcy. Ciekawy (choć zupełnie nieprzydatny) efekt uzyskamy jeżeli zdjęcie umieścimy na obszarze fotografowanym. Zobaczymy wtedy zdjęcie w zdjęciu,  w zdjęciu, w zdjęciu…

Rozmieszczanie zdjęć

Zdjęcia można traktować jak obrazki, wciąż jednak pokazują dane „na żywo”. Można więc stworzony tak obraz wykresu dowolnie skalować, rozmieszczając czytelnie zdjęcia na zakładce zbiorczej. Zmniejszając taki obraz pomniejszają się odpowiednio wszystkie elementy, łącznie z czcionkami. Podczas skalowania zwykłego wykresy, czcionki pozostają bez zmian i wymagają zmiany formatowania. Oczywiście można obrazy też obracać (jeżeli ktoś chce stworzyć nowy trend w analizie danych).

Awangardowy panel zarządczy (czyli gimnastyka szyi)

Postępując zgodnie z powyższymi instrukcjami uzyskamy efekt podobny do tego pliku. Zastosowałem jednak jeszcze kilka zabiegów formatujących, dla zwiększenia przejrzystości danych, o których napiszę w innym poście.
Zapraszam do zadawania pytań za pomocą formularza z prawej strony.

Subskrybuj RSS, aby otrzymywać najnowsze informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *