Wingding – proste obrazowanie danych

Witam,
Excel 2007 wprowadził zaawansowane metody formatowania komórek z użyciem ikon. W wersji 2010 pojawiły się małe wykresy, nazwane sparklines. Problemem jest brak kompatybilności z poprzednimi wersjami programu. Użytkownicy Excela 2003 nie skorzystają z formatowania, sporządzonego w nowszej wersji. Bardzo podobne efekty pomagają osiągnąć specjalne czcionki: Wingdings, Wingdings2 i Windings3.

Zestawienie czcionek Wingings

W przykładowym pliku możemy zobaczyć powyższe zestawienie tych samych cyfr i liter wyświetlanych w domyślnej czcionce, oraz wspomnianych wcześniej. Niektóre ikony już na pierwszy rzut oka wydają się przydatne. Na przykład litery „p” i „q” w czcionce Windings3 wyświetlają się jako trójkąty, przydatne do obrazowania wzrostu, lub spadku wartości.

Prosta formuła jeżeli pomoże nam umieścić odpowiedni symbol. W powyższym przykładzie została użyta taka formuła: =JEŻELI(L2>0;”C”;”D”)
Po zamianie czcionki na Wingdings litery zmieniają się na odpowiednie symbole. Proste formatowanie warunkowe pozwoli jeszcze bardziej zaakcentuje dane, poprzez kolorowanie symboli:

  1. Zaznaczamy komórki z symbolami.
  2. Na karcie Narzędzia główne, w grupie Style, wybieramy Formatowanie warunkowe i Nowa reguła.
  3. W nowym oknie Nowa reguła formatowania jako typ reguły wybieramy Formatuj tylko komórki zawierające.
  4. Pozycję między zamieniamy na równa i w polu obok wpisujemy C.
  5. Naciskamy klawisz formatuj.
  6. W nowym oknie Formatowanie Komórek wybieramy kolor zielony w pozycji Kolor.
  7. Klikamy ok dwa razy
  8. Powtarzamy kroki 2-7, wpisując D w kroku czwartym
Przykład użycia czcionki Windings3, strzałki

Wspomniana czcionka może być wzbogacona o podstawowe formatowanie warunkowe, jak w powyższym przykładzie. Oczywiście czcionkę tą można używać nie tylko do tabelek.

Zainteresowanym polecam zapoznanie się z zakładką przedziały dynamiczne, gdzie przy pomocy funkcji wyszukaj.poziomo, przedstawiłem jak osiągnąć  efekt podobny do formatowania warunkowego z Excela 2007.
Zapraszam do zadawanie pytań za pomocą formularza z prawej strony.

Subskrybuj RSS, aby otrzymywać najnowsze informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *