Warunkowe formatowanie wierszy

Dzisiaj pokażę jak użyć formatowania warunkowego do zaznaczenia całego wiersza na podstawie jego wartości. Poniżej mam listę faktur z kwotami. W pierwszym przykładzie pokażę jak oznaczyć faktury powyżej określonej wartości. W kolejnym oznaczę faktury, którym upłynął termin płatności.

Formatowanie na podstawie wartości liczbowych

Zaznaczę na zielono wiersze wszystkich faktur, które mają wartość netto większą niż 5,000 zł.

Formatowanie zaczynam od zaznaczenia zakresu. W tym przypadku jest to A2:F10. Następnie na karcie Narzędzia główne, w grupie Style, wybieram Formatowanie warunkowe.

 

Skąd powyżej wziął się adres $C2? W to pole zawsze wpisujemy adres, który odnosi się do lewej, górnej komórki zaznaczonego zakresu. Czyli w tym przypadku A2. W ten sposób mówimy Excelowi:

Pokoloruj na zielono komórkę A2, jeżeli komórka C2 jest większa od 5000.

Co z innymi komórkami? Sprawdzana komórka (na początku C2) przesuwa się wraz z komórką formatowaną (na początku A2). Chcemy, żeby zawsze sprawdzana była komórka w kolumnie C, dlatego przy oznaczeniu kolumny jest znak $. Przy oznaczeniu wiersza nie ma dolara, więc komórka sprawdzana będzie zmieniać wiersz, wraz z komórkami formatowanymi. Ogólnie więc można to opisać:

 

Pokoloruj na zielono komórkę, jeżeli komórka w kolumnie C(z $) i tym samym wierszu jest większa niż 5000.

Formatowanie na podstawie aktualnej daty

W warunkach formatowania warunkowego można swobodnie korzystać z funkcji. Zaznaczę teraz wszystkie wiersze, w których termin płatności jest starszy niż dzisiejsza data. Używam formatowania jak powyżej, jedynie w polu Formatuj wartości dla których następująca formuła jest prawdziwa wpisuję:

 

Ogólnie można więc ten warunek zapisać:

Pokoloruj na zielono komórkę, jeżeli komórka w kolumnie F(z $) i tym samym wierszu jest mniejsza niż wartość funkcji TERAZ(). 

Takie formuły można łączyć tworząc kilka warunków. Mogę zaznaczyć na czerwono faktury, którym termin płatności minął siedem dni temu:

 

Dodatkową regułą zaznaczę na pomarańczowo faktury których termin płatności minął w ciągu ostatnich 7 dni:

 

Ostatnia reguła zaznaczy na żółto faktury, których termin płatności mija dzisiaj:

 

Ostatecznie moja tabela wygląda jak poniżej, dla dnia 2012-06-25:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *