Najdłuższa seria

Dzisiaj pokażę trzecią ciekawą formułę tablicową. W poprzednich postach można zobaczyć jak sortować i listować unikalne wartości z tablicy. Dzisiaj pokażę jak znaleźć najdłuższy ciąg powtarzających się pod rząd wyrazów. Będzie to jednocześnie okazja aby nauczyć się kilku rzeczy na temat formuł tablicowych.

W moim przykładzie znajduje się wycinek listy obecności. W wierszach mam kolejne dni lutego, natomiast w kolumnach kilku pracowników. Chcę określić najdłuższy okres nieobecności każdego z nich.

Jeżeli pracownik był danego dnia obecny oznaczony jest jako „TAK”, w przeciwnym przypadku jako „NIE”. Celem jest więc określenie najdłuższego ciągu występujących po sobie „NIE”.

W komórce B25 umieszczam formułę tablicową:

 

Formułę należy zatwierdzić kombinacją ctrl+shift+enter, zamiast zwykłego enter lub tab. Wynikiem w tym przypadku jest pięć, należy ją teraz przeciągnąć w prawo, aby uzyskać wynik dla pozostałych pracowników. Powyższy przykład można znaleźć w tym pliku.

Ciekawych jak działa ta formuła zachęcam do czytania dalej.

Jest to formuła tablicowa. Pobiera ona więc całe zestawy komórek, tam, gdzie zwykle przyjmuje tylko pojedyncze wartości. Zwraca też całe tablice danych, tam gdzie zwyczajnie zwracałaby jedną wartość.

Posłużę się prostszym przykładem:

Będę analizował formułę od środka. Najbardziej „wewnętrzne” są funkcje WIERSZ

 

Kilka uwag na temat zastosowany funkcji oraz łącza do strony Microsoft, gdzie można znaleźć ich dokładne opisy.
Tradycyjnie funkcja ta pobiera pojedyncze argumenty (komórki lub wartości) i zwraca jedną wartość do komórki, w której jest wpisana. W tym przypadku podaję do funkcji tablice składające się z siedmiu komórek. Wykonuje się więc siedem razy i zwraca tablicę składająca się z siedmiu komórek.
jw.
Jest to specyficzna funkcja, ponieważ sama już jest tablicowa. Należy ją zawsze stosować jako tablicową. Pobiera tablice i zwraca tablicę o różnym rozmiarze, zależnie od zawartości argumentów. W tym przypadku tablica wyjściowa ma pięć wartości ponieważ drugi argument funkcji wyznacza pięć przedziałów.
Funkcja ta zawsze pobiera tablicę (czasem składającą się z jednej komórki, ale wciąż tablicę) i zwraca jedną wartość. Działa więc tak samo w formule tablicowej jak i zwykłej. Dzięki niej z wcześniejszej tablicy otrzymujemy jedną wartość wynikową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *