Wybór wartości maksymalnych

Na rozgrzewkę krótki post o wyszukiwaniu maksymalnych wartości w kolumnie w odpowiedzi na pytanie Bartmana, pod postem posortowana lista unikalnych wartości.
Zadaniem będzie znalezienie znalezienie największych wartości liczbowych dla każdej z liter:

Tabelka wejściowa i wyjściowa

W zakresie A1:B12 umieściłem zestaw liter z przyporządkowanymi liczbami. W zakresie E1:E5 umieściłem posortowaną listę unikalnych wartości. Do jej sporządzenia użyłem formuły w postu posortowana lista unikalnych wartośc. Oczywiście można je też wypisać ręcznie.

W komórce F2 umieszczam formułę:

Jest to formuła tablicowa, zatwierdzana przy pomocy Ctrl + Shift + Enter, a nie samym Enter. Ostatecznie przeciągam formułę z komórki F2 do F5.

Jak działa ta formuła?

Jest to formuła tablicowa, tak więc w miejsca gdzie z reguły wstawiane są pojedyncze komórki, podstawiamy całe zakresy.
Zobaczmy jak działa formuła w komórce F2. W pierwszym kroku podstawiam więc tablicę pod argument zielony i fioletowy, oraz pojedynczą wartość pod argument niebieski.

Drugim krokiem jest porównanie niebieskiego argumentu z kolejnymi wartościami zielonej tablicy, w efekcie otrzymam tablicę wartości PRAWDA/FAŁSZ.

Jak powszechnie wiadomo funkcja JEŻELI zwraca drugi argument, jeżeli w pierwszym otrzyma PRAWDĘ, w przeciwnym razie zwraca trzeci argument. W moim przypadku będzie to wartość liczbowa lub pusty ciąg „”. Do funkcji MAX podstawiana jest wynikowa tablica.

Funkcja MAX naturalnie zwraca największą wartość z tej tablicy, którą jest 17. Formuła działa analogicznie dla komórki F3, tylko pod niebieski argument podstawia B.

Ps. W rzeczywistości formuła ta podejmuje kolejne kroki obliczania nieco inaczej, w celu optymalnego działania. Powyżej wytłumaczyłem kolejne kroki bardziej „po ludzku”.

 

Comments 2

  1. Dziękuję za przydatną formułę. Wszystko działa bez zarzutu.
    Mam tylko takie dodatkowe pytanie. Czy istnieje możliwość, aby wraz z pobieraniem wartości MAX ze zbioru B2:B12 pobierał dodatkowo wartość z kolumny C2:C12 (załóżmy, że w ten zakres coś wpiszemy?
    Dziękuję.
    Robert Mazur

  2. Dziękuję za pytanie. Nie określił Pan na jakiej podstawie maja być pobierane wartości z kolumny C. Jak te wartości mają się do B, oraz gdzie mają być pobierane.
    W formule jest już kolumna A i B, więc technicznie można dodać i C,D,E,F,G itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *