Kopia zapasowa plików

 

Nigdy nie pracuj na komputerze, którego nie możesz w każdej chwili wyrzucić za okno.

Znajoma znajomej przeżyła parę dni temu przykrą sytuację. Zostawiła komputer w sali konferencyjnej klienta bez opieki na „dosłownie trzy minuty”. Jednak wystarczyło aby dwóch panów ulotniło się ze sprzętem w bliżej nieokreślonym kierunku. Zdjęcia z monitoringu są, zgłoszenie na Policję jest, komputera nie ma. Laptop rzecz nabyta, kupi się następny. Danych jednak nie. Umowy, wyceny, dokumentacje, kontakty z czterech lat pracy przepadły.

Niech każdy zada sobie pytanie: „Co by było, gdyby komputer, na którym czytasz ten wpis nagle się spalił/zniknął/zepsuł się dokumentnie?”. Jeżeli to pytanie spłynęło po Tobie jak po kaczce, nie czytaj dalej. Jeżeli jak większość ludzi przeszedł Cię dreszcz, zaproponuję Ci dysk sieciowy stworzony przez Microsoft.


https://skydrive.live.com
Cała idea polega na połączeniu jednego z katalogów na naszym dysku z dyskiem umieszczonym na serwerze Microsoftu. Po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania wszystko odbywa się samodzielnie, kompletnie bez naszej ingerencji. Nie jest potrzebna jakakolwiek wiedza techniczna. Trzeba tylko pamiętać, żeby wszystkie pliki trzymać w tym folderze.
Zalety tego rozwiązania można poznać na powyższej stronie, jednak niżej wymienię te, które mi najbardziej przypadły do gustu.
1. Samodzielne działanie
Natychmiast po zakończeniu pracy nad plikiem, program synchronizuje go i zabezpiecza na dysku sieciowym.
2. Dostęp z wielu urządzeń
Jeżeli korzystamy z wielu komputerów możemy podpiąć je pod to samo konto SkyDrive. Po zakończeniu pracy na jednym komputerze pliki zostaną przesłane na drugi z dysku sieciowego, kiedy tylko zostanie włączony. Pliki możemy też otwierać na telefonach czy tabletach
3. Udostępnianie plików
Pojedyncze foldery możemy udostępniać znajomym czy kontrahentom. Mogą oni mieć dostęp „do odczytu” aby ściągnąć np. oferty z Twojego komputera. Jeżeli ktoś ma do wysłania Tobie duży plik, możesz udostępnić mu jeden ze swoich katalogów w trybie „do zapisu”, aby wspomniany plik zaraz znalazł się bezpośrednio na twoim komputerze.
Działa to też w drugą stronę. Nie musimy wysyłać dużego pliku pocztą, możemy wysłać link.
4. Łatwe przywracanie
Jeżeli już dojdzie do awarii/kradzieży wystarczy podpiąć konto pod nowy komputer, aby po chwili mieć ściągnięte wszystkie dane.
5. Zintegrowane Office Web Apps
Pewne typy plików mogą być otwierane ze strony SkyDrive bez wymaganego normalnie oprogramowania. Pliki Office, PDF lub graficzne mogą być otwierane i nawet edytowane (Office, Word, PowerPoint) nawet, jeżeli na komputerze nie ma pakietu MS Office.
Zapewne i tak nie przekonałem zwolenników teorii spiskowych przeciwnych umieszczaniu danych w chmurze. Przypominam jednak, że na serwerach różnych firm od ładnych paru lat znajduje się już nasza poczta, nasze transakcje bankowe, lista połączeń telefonicznych. Nikt nie wie ile firm ma w swojej bazie jego adres.
Oczywiście SkyDrive nie jest jedynym rozwiązaniem tego typu. Do innych popularnych należą Dropbox i Google Drive. Porównanie wielu innych serwisów tego typu można znaleźć na stronie Wikipedii.
O usłudze SkyDrive już pisałem na blogu, mam jednak nadzieję, że dzięki temu wpisowi parę osób uniknie przykrych doświadczeń. Na koniec jeszcze jeden cytat:
Ludzie dzielę się na takich, którzy stracili dane i tych, którzy je stracą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *