Kurs VBA – cz. 2 – Pierwszy program

Podchodząc do nowego języka programowania czy programowania w ogóle nie interesują nas jakieś tam ikonki, menu czy inne bibeloty. Chcemy, żeby coś zaczęło się dziać! Napiszmy więc wspólnie nasz pierwszy program. Będzie on czytał zawartość komórki i wyświetlał ją w okienku (tzw. „pop-up”). Nie musisz się na ten moment zastanawiać co oznaczają poszczególne elementy, tego dowiesz się w następnych częściach kursu. Postaram się przeprowadzić Cię za rękę przez tworzenie pierwszego makra, aby oswoić się tym „zwierzakiem”.

Ustawienia zabezpieczeń

Na wszelki wypadek, przed zabraniem się do pracy sprawdźmy ustawienia zabezpieczeń. Różnią się one nieco dla różnych wersji Excel.

Excel 2003 (najlepiej ustawić poziom na „wysokie”)
Excel 2007 (najlepiej ustawić Wyłącz wszystkie makra i wyświetl powiadomienie )
Excel 2010 (j.w.)

Zaczynamy

Otwórzmy nowy, całkowicie pusty plik. Jeżeli mamy otwarte inne pliki, najlepiej je zamknąć. Przejść do edytora VBA możemy za pomocą skrótu alt+F11. Ukaże nam się poniższe okno:

To okno będziemy widzieć bardzo często

Może ono się trochę różnić u Ciebie, jeżeli masz inną wersję językową Excela. Spójrzmy na tak zwane drzewko umieszczone z lewej strony, na pozycję VBAProject(Zeszyt1). U Ciebie może być tam napisane VBAProject(book1.xls) lub umieszczona inna nazwa nowego arkusza Excel.

Jeżeli nie widać tej części okna, możemy ją włączyć skrótem ctlr+r.

Piszemy kod

Kliknij prawym klawiszem na VBAProject(Zeszyt1) i wybierz Insert/Module.

Dodajemy nowy moduł

W drzewku z lewej strony pojawi się nowy katalog Modules i w nim moduł Module1. Dodatkowo główne okno stanie się białe, ponieważ nowy moduł został otwarty do edycji i możemy w nim pisać nasz kod. To białe okno, to zawartość nowego modułu, oczywiście jeszcze nic tam nie ma.

Wpisz więc tam poniższe instrukcje, polecam wpisać je ręcznie, zamiast przeklejać. Szybciej wdrożysz się w VBA.

Option Explicit

Sub test()
MsgBox ThisWorkbook.Sheets(1).Range("A1")
End Sub

 

Pisanie zakończone!

Kod jest zestawem tzw. instrukcji, za ich pomocą przekazujemy maszynie co ma robić. Instrukcje natomiast składają się ze słów kluczowych, np. sub, czyli wyrazów zrozumiałych dla komputera, oraz nazw różnych obiektów i zmiennych Excela, np. ThisWorkbook.

Instrukcja najczęściej zawiera się w jednej linii i jest pojedynczym poleceniem dla komputera. Pojedyncza linia jest na tyle szeroka, że nawet najdłuższe polecenia się w niej mieszczą. Jeżeli instrukcja „wychodzi” poza ekran to dla zachowania czytelności można ją podzielić na dwie linie znakiem podkreślenia „_”. Będzie to widać w kolejnych częściach kursu.

Wprowadzamy dane dla makra i uruchamiamy

Możemy już zamknąć edytor krzyżykiem w prawym górnym rogu. Przejdźmy do pierwszego arkusza w naszym pliku i w komórce A1 wpiszmy dowolny tekst.
Skrótem alt + F8 otworzymy okienko z wszystkimi dostępnymi w pliku makrami.
Lista makr w otwartych plikach
Jak widać nazwa zgadza się z tym co wpisaliśmy po słowie sub. Makro jest już zaznaczone, wypada więc tylko nacisnąć przycisk uruchom, aby zobaczyć efekt:
Efekt działania programu

Gratulacje!

Coś jest nie tak?

Po uruchomieniu makra zamiast powyższego okienka z zawartością komórki może pokazać się takie:
Komunikat o błędzie, edytor wskazuje nam co może być nie tak
Prawdopodobniej popełniłeś jakiś drobny błąd podczas przepisywania kodu. Niestety komputer, mimo że pracowity, nie jest specjalnie inteligentny. Najdrobniejsza literówka jest dla niego przeszkodą nie do pokonania.

W następnych częściach kursu zaczniemy zagłębiać się w te wszystkie przyciski i instrukcje użyte powyżej. Poszukamy w tym wszystkim sensu.Subskrybuj RSS, lub polub blog na Facebooku aby otrzymywać najnowsze informacje o rozwoju kursu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.