Tablice VBA – Helion

Jeżeli już biorę się za recenzję, to żeby coś polecić. Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na coś co mogę polecić bardzo szczerze, „Tablice informatyczne. VBA dla Excela” z Heliona. Oczywiście z takich tablic trudno będzie się nauczyć VBA, ale już na przykład po moim kursie takie tablice będą niezbędną pomocą dla programisty na każdym poziomie.

Nawet najbardziej doświadczony programista musi czasem poszukać w
internecie informacji o podstawowych elementach języka. Jak wyciągało się część ciągu znaków, jak pisze Case, jaki zakres ma Long itd. Co prawda można to szybko znaleźć w internecie, ale jeszcze szybsze (i wiarygodniejsze) są omawiane tutaj tablice.

Mają formę „rozkładówki” rozmiaru 3 kartek A4. Składają się do rozmiaru A4, więc swobodnie mieszczą się w torbie z laptopem. Z oczywistych względów poniżej pokazuję tylko mały kawałek tablic oraz zdjęcie w niskiej rozdzielczości.

Przechodząc do sedna. Co znajduje się na tablicach?

Trochę zabawne jest porównanie tych tablic (6 stron A4) z Vademecum VBA Walkenbacha (prawie tysiąc stron), ponieważ na tych tablicach znajduje się właściwie cały szkielet VBA. Znajdziemy zapisane drobnym maczkiem między innymi:

  • Zmienne, typy, deklarowanie,
  • Instrukcje podstawowe i słowa kluczowe,
  • Typy użytkownika, stałe, zasięg zmiennych,
  • Funkcje typu i konwersji,
  • Operacje na datach, liczbach i ciągach znaków,
  • Tworzenie procedur, funkcji, klas,
  • Operowanie na plikach, obsługa błędów i współpraca z aplikacjami zewnętrznymi.

Powyższe tylko na pierwszych 3 stronach. W większości przypadków autor upchnął nawet przykłady zastosowania poszczególnych elementów języka!

Minusów właściwie brak (nawet na cenę w okolicach 10 złotych trudno jest narzekać). Dla niektórych problemem może być mała czcionka, koszt umieszczenia takiej ilości informacji na małym obszarze. Brakuje mi tylko jednej rzeczy, propozycji nazewnictwa zmiennych. Nie jest to de facto element języka i rzecz względna, zależna od upodobań programisty. Obserwując jednak jak wygląda w społeczności programistów VBA podejście do tematu, to bardzo bym się cieszył, gdyby został tutaj zaadresowany.

Tablice znajdziesz poniżej.

Link sponsorowany

Helion.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.