Klawiatura i mysz – czyli jak używać komputer

Jako rozgrzewkę przed dalszymi postami w kursie VBA i na inne tematy, chciałbym zwrócić uwagę na sprawę bagatelizowaną przez użytkowników komputerów. Inwestujemy parę tysięcy w nowy komputer.  Dobieramy procesor, pamięć, kartę graficzną i inne elementy. Na koniec rzadko poświęcamy myszce i klawiaturze więcej niż „to proszę jeszcze dorzucić jakąś myszkę”. W przypadku laptopa niewiele osób w ogóle rozważa zakup klawiatury. To wszystko mimo faktu, że właśnie myszka i klawiatura służą do kontaktu z tym komputerem. Od ich jakości zależy komfort używania urządzenia.

Przejdźmy więc do opisu sprzętu, który ja używam i jego zalet. Są to zalety uniwersalne dla urządzeń z tej półki i można je znaleźć także u innych producentów.

Mysz

Używam modelu Logitech G502.

Posiada ona 6 dodatkowych przycisków. Pod każdy z przycisków można przypisać różne skróty klawiaturowe lub programy. W moim przypadku za pomocą tych przycisków mogę szybko:

 • Zrobić print screen (narzędzie Wycinanie),
 • Nagrać krótki film w formie obrazku GIF (ScreenToGif),
 • Zamknąć wskazane okno,
 • Wyciszyć dźwięk,
 • Przewijać szybko ekran przy pomocy PGup, PGdown (to akurat jest przydatne w pewnym starym programie, który używam, gdzie nie działa przewijanie kółkiem).

I to wszystko bez dotykania klawiatury. Ponadto myszka ma wiele innych ciekawych funkcji.

 • Ergonomiczny kształt, myszka świetnie leży w dłoni. To nie jest jedna z tych śmałych myszek do laptopów, które w założeniu mają zajmować mało miejsca w torbie i trzeba je trzymać koniuszkami palców.
 • Kalibracja, jeżeli zacznę używać myszki na jakieś nowej powierzchni (na przykład na jakimś stole na delegacji albo kanapie w salonie), to czujnik zwykłej myszy optycznej głupieje. W tym przypadku możemy uruchomić kalibrację, żeby mysz działała jak zwykle.
 • Dostosowanie czułości. Przełożenie szybkości poruszania myszą na przesuwanie kursora można regulować, żeby dostosować dokładność do upodobań użytkownika,
 • Brak baterii. Jest to myszka przewodowa. Na pierwszy rzut oka może to być postrzegane jako wada. Nie po to wymyślili myszki bezprzewodowe, żeby teraz męczyć się z kablami. Dla mnie jest to jednak zaleta. Po pierwsze sama myszka jest lżejsza. Po drugie kabel nie jest izolowany gumą tylko plecionym materiałem, dzięki czemu nie utrudnia ruchów.

Wszystko powyższe, sprawia, że ta mysz sprawia się świetnie nie tylko dla graczy, ale i dla pracowników biurowych, którzy mogą wykorzystać dodatkowe przyciski, lub osób starszych, dla których mała waga i duży rozmiar może być zaletą.

Klawiatura

Używam klawiatury mechanicznej Masterkeys Pro S RGB.

Co oznacza, że klawiatura jest mechaniczna? Mechaniczność objawia się w sposobie budowania klawiszy. W przeciwieństwie do zwykłych klawiatur membranowych, klawiatury mechaniczne oferują.

 • Dokładnie takie samo uczucie przy naciskaniu każdego klawisza, oraz w dowolnym miejscu klawisza,
 • Zwiększona wytrzymałość, klawiatura na lata,
 • Możliwość wymiany klawiszy,

Powyższe, może wydawać się mało przekonujące. Niestety powyżej starałem się ubrać w słowa, to co trzeba po prostu przeżyć. Kiedy po paru miesiącach używania klawiatury mechanicznej wracam do klawiatury membranowej, to zastanawiam się, jak mogłem kiedyś na niej pracować.

Jak pisałem, klawisze, można wymieniać, moja klawiatura wygląda więc teraz tak:

Stojak na laptop

Na koniec mały gadżet za kilkadziesiąt złotych. Jeżeli już zainwestujemy w zewnętrzną klawiaturę i mysz do laptopa to warto zainwestować jeszcze w swoje zdrowie i kupić taką podstawkę pod laptopa. Dzięki niej ekran znajdzie się na wysokości naszych oczu. Podstawowym elementem zdrowego miejsca pracy jest umieszczenie ekranu na wysokości oczu. Różnych modeli takich podstawek jest cała masa, ważne, żeby dobrać taką, która ma regulowaną wysokość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *