Cykl „Pomocy!” – cz. 2 – Opis arkusza

Witam!
  W poprzednim poście cyklu pokazałem jak można dodawać komentarze do konkretnych komórek za pomocą dwóch metod. Dzisiaj pokażę mniej znaną metodę opisywania pliku, dość efektowną i czytelną.

Przykładowy plik do ćwiczeń można znaleźć tutaj.

Ukryte zakresy

Tym razem będziemy wykorzystywać ukryty zakres. W takim ukrytym zakresie możemy umieścić instrukcje, które będziemy odkrywać i ukrywać umieszczonym w arkuszu przyciskiem. Taki zakres może być przy otwieraniu pliku odkryty (tak aby odbiorca mógł przeczytać instrukcję, a następnie ukryć, żeby nie przeszkadzała w pracy).

Pomoc do arkusza ukryta
Pomoc do arkusza odkryta


Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem jest dobre rozplanowanie arkusza.

Potrzebujemy pewną liczbę wolnych wierszy na samej górze arkusza na umieszczenie przycisku pokazującego komentarz oraz na samą treść komentarza. W przykładowym pliku przeznaczyłem trzy wiersze na umieszczenie przycisku, oraz pod nimi cztery wiersze na treść komentarza. Dopiero pod tymi wierszami znajdują się dane. Zaczynamy od umieszczenia przycisku. Instrukcję jak to zrobić można znaleźć w krótkiej pomocy. W procedurze związanej z przyciskiem umieszczamy poniższy kod:

Rows(„4:7”).Hidden = Not Rows(„4:7”).Hidden

Kod ten zmienia na przeciwną wartość atrybutu „hidden” 4 wierszy umieszczonych bezpośrednio pod przyciskiem. Kiedy atrybut ten ma wartość prawda to wiersze są ukryte, kiedy fałsz, są widoczne. W efekcie ta sama procedura ukrywa i odkrywa wiersze.
Dobrym pomysłem jest zablokowanie widoku od pierwszego wiersza po komentarzach. Dzięki temu przyciski oraz ewentualny komentarz będzie dostępny w każdej chwili dla odbiorcy pliku.

Plik wynikowy można znaleźć tutaj.

Jeżeli zainteresowała Cię treść tego posta, masz pytanie lub uwagi, koniecznie napisz do mnie.
Możesz też subskrybować mój kanał RSS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *