Dwa przydatne skróty

Witam,
Ostatni okres jest dla mnie dość gorący, podzielę się więc dzisiaj tylko dwoma przydatnymi skrótami klawiaturowymi w programie Word.

Shift + F5

Skrót ten przywraca widok do ostatnio edytowanego punktu. Na przykład, jeżeli przesunęliśmy widok, żeby coś skopiować to po naciśnięciu ctrl + c, możemy szybko wrócić do punktu, w którym ostatnio coś wpisaliśmy, żeby zastosować ctrl + v. Kolejne używanie tego skrótu przenosi nas pomiędzy trzema ostatnimi punktami edycji.
Skrót ten można też użyć po otwarciu zapisanego dokumentu, żeby szybko przenieść się do miejsca, gdzie skończyliśmy pracę.

F4

Tak naprawdę, jest to skrót, który możemy używać także w innych programach pakietu Office. Służy on do powtarzania poprzednio wykonanej czynności. Zapewniam, że ten klawisz jest znacznie bardziej przydatny niż się może wydawać. Poniżej tylko kilka przykładów dla inspiracji.

Scalanie komórek

Chcę scalić komórki w różnych miejscach tabeli. Zaznaczam dwie komórki, z menu prawego klawisza wybieram Scal komórki. Żeby scalić kolejne grupy komórek wystarczy je zaznaczyć i kliknąć F4.

Wstawianie wierszy

Klikam na dowolnej komórce tabeli i z menu prawego klawisza wybieram Wstaw/Wstaw wiersze powyżej. Teraz po każdym naciśnięciu F4 program wstawi wiersz nad aktualnie zaznaczoną komórką.

Formatowanie 

Jeżeli zmienimy formatowanie fragmentu tekstu program będzie aplikował to samo formatowanie po naciśnięciu F4, także po zmianie zaznaczenia.

Jest to tylko kilka przykładów, należy pamiętać, że ten przydatny klawisz możemy równie dobrze używać w Excelu czy Outlooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.