Otwieranie kilku plików jednocześnie

W jednym z poprzednich artykułów pokazałem jak otwierać określone pliki automatycznie przy starcie Excela. Dzisiaj pokażę jak łatwo uruchamiać kilka plików jednocześnie. Takie podejście przydaje się jeżeli pewne zestawy skoroszytów często otwieramy razem. Zdarza się, że codziennie przychodząc do pracy otwieramy ten sam zestaw dokumentów, na przykład, aby stworzyć poranny raport dla przełożonych. Poniższe podejście bardzo ułatwi nam życie w takim przypadku.

Eksplorator Windows

Jeżeli chcemy otworzyć kilka plików z jednego katalogu, nie trzeba klikać każdego z nich osobno. Można zaznaczyć kilka plików w folderze i kliknąć na dowolnym prawym przyciskiem po czym wybrać Otwórz.

W powyższym przykładzie otworzą się wszystkie trzy skoroszyty.

Otworzenie jednego pliku otwiera też inne

W tej sytuacji otworzenie jednego głównego pliku, uruchomi też kilka innych, w nim wskazanych. Posłużę się do tego bardzo prostym makrem.

  1. Otwieram plik główny,
  2. Uruchamiam edytor VBE przy pomocy skrótu ALT+F11,
  3. W drzewku z lewej strony rozwijam pozycję VBAProject (nazwa pliku),
  4. Rozwijam folder Microsoft Excel Objects,
  5. Klikam dwa razy w pozycję ThisWorkbook,
  6. W oknie z prawej strony wklejam poniższy kod. Linię zaznaczoną na zielono można powtórzyć tyle, razy, ile plików ma się  otworzyć. Ścieżkę i nazwę zaznaczoną na żółto należy odpowiednio zamienić
 

Zapisuję arkusz. Kod będzie działał już przy następnym otwarciu pliku.

Jeżeli chcemy, aby te same piki zamykały cię podczas zamykania głównego skoroszytu, należy pod powyższym kodem wkleić:
 

Oczywiście odpowiednio modyfikując powyższy kod, aby wskazywał na interesujące nas pliki.

Comments 5

 1. a jak sprawić aby dwa okna z EXCELem mieć JEDNOCZEŚNIE na ekranie ?
  Z oknami WORDA nie ma problemu, a z EXCELem nie znajduje sposobu 🙁

 2. Dziękuję za pytanie. Jeżeli posługujemy się jednym ekranem komputera, to pomocne będą opcje w grupie Okno, na karcie Widok. Jeżeli chcemy przenieść jedno okno na drugi ekran podłączony do komputera, to należy otworzyć drugą sesję programu Excel przez menu start (lub skrót na pulpicie) i w nim otworzyć nowy plik przez polecenie Otwórz. Takie nowe okno jest niezależne od poprzedniego, stanowi osobną sesję programu.

 3. Chciałbym się dowiedzieć jak przerobić podane w tym temacie makro, aby nie trzeba było podawać ścieżki do pliku. Makro powinno tylko sprawdzić, czy w danym katalogu po otwarciu pliku głównego jest wpisany plik o danej nazwie i jeśli jest to go otworzyć, a jeśli nie ma, to otworzyć tylko plik główny?

 4. Wystarczy linię zaznaczoną na zielono wymienić na poniższy kod. Używa on ścieżki otwieranego pliku. Dodatkowo dodana jest obsługa błędów, aby Excel zignorował problem braku pliku o takiej nazwie.
  On Error Resume Next
  Workbooks.Open Filename:=ThisWorkbook.Path & "raport.xls"
  On Error GoTo 0

 5. Witam. Mam problem i chcialbym prosic o pomoc z Makro. Musze otoworzyć pare rożynych plików ( w różnych folderach) w jednym arkuszu najlepiej ale te pliki są z rozrzezeniem .par . import plikow działa ale najpierw trzeba przejsc przez import pliku.. nie wiem jak to uczynic.. moze wyjasnie dokladnie co chciałbym uzyskac.. wiec chcialbym otoworzyc ( po kolei czy wszystkie naraz) pliki .par i w nich wyszukać określony text .dxf np. w503915-5021-23.dxf i zeby mi w tych wszystkich parach wyszukało tego tekstu i ściezke wrzuciło mi do 2giego arkusza. Ponieważ w tych plikach par sa nazwy dxt ( jest to sciezka z zaknczeniem .dxf) czyli gdzie te pliki sie znajduja. I chcialbym uzyskac z tych .par te slowo kluczowe ktore wpisze w oddzielnym arkuszu z podana sciezką. czyli (caly wiesz). czy moglbym prosic o pomoc lub o kontat.. nawet na gg 2481584

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *