5 skrótów podczas pracy z formułami

Bez wątpienia pracując z Excelem dużą część czasu spędzamy pracując z formułami. Poszukajmy więc oszczędności czasu i wysiłku w tym obszarze.

Poniżej znajdziecie kilka bardzo przydatnych skrótów:

  • F2: edytowanie formuły. Po zaznaczeniu komórki kliknij F2, aby wejść w tryb edycji i ustawić kursor na końcu. Już nie trzeba klikać myszą na pasku formuły!
  • F3: Wklejanie nazw do formułyNazwy zdefiniowane na pewno ułatwiają pracę. Jeżeli jest ich dużo, trudno je wszystkie zapamiętać. Podczas wpisywania formuły naciśnij F3 aby zobaczyć okienko z wszystkimi nazwami. Wystarczy wybrać jedną z nich strzałkami i nacisnąć enter. Już nie trzeba pamiętać wszystkich zdefiniowanych nazw!
  • Tab: Auto-uzupełnianie funkcji i nazw. Po rozpoczęciu wpisywania formuły Excel zacznie wyświetlać funkcje i nazwy, które zaczynają się wpisanymi literami. Wystarczy z listy wybrać strzałkami pożądaną pozycję i nacisnąć Tab. Oszczędzamy mnóstwo czasu i wyglądamy profesjonalnie!
  • F4: zmiana typu odwołania. Po podaniu adresu komórki podczas wpisywania formuły użyj F4, aby szybko zmienić rodzaj odwołania na bezwzględne/mieszane/względne. Już nie trzeba ręcznie wpisywać „dolarów”!
  • ctrl + `: Pokaż formuły. Po wciśnięciu tego skrótu komórki z formułami będą wyświetlać swoją zawartość zamiast wyniku działania. Już nie trzeba szukać komórek z formułami!
Znasz inne przydatne skróty i sztuczki? Podziel się w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *