[Pytanie czytelnika] Uzupełnianie combobox lub listbox za pomocą stałej tablicowej

Jeden z użytkowników zadał pytanie:

Standardowo ComboBox czy ListBox mogą pobierać wartości z zakresu komórek arkusza. Czy jest jakiś sposób (trik) by te kontrolki (formanty) mogły być zasilane ze stałej tablicowej?

Pomoc do programu jest w tym przypadku jasna. Pole Input range musi być zakresem. Nie można więc wstawić tam formuły. Załóżmy, że ustawiamy pole combo  ten sposób:

W polu A8 nie znajdziemy żadnej wartości z zakresu A1:A5, jedynie indeks wybranej pozycji (1,2,3 itd.). Zakres wejściowy będzie więc potrzebny jeszcze raz, jeżeli chcemy gdzieś wstawić konkretną wybraną wartość (tutaj marzec).
=INDEKS(A1:A5,A8)

Comments 2

  1. Dziękuję. Rzeczywiście opis argumentów w oknie właściwości formantu nie pozostawia złudzeń – wartości na liście pobierane są z zakresu komórek. Miałem nadzieję, że istnieje trik, który rozwiąże mój problem. Korzystam z zakresu z nazwami miesięcy, ale mam również stałą tablicową z miesiącami, którą wykorzystuję w innych formułach (nie w formantach). Zastosowanie tablicy wydaje się bardziej eleganckie (i szybsze). Wniosek: mogę pozostawić dotychczasowe rozwiązanie lub zrezygnować z dublowania miesięcy i zrezygnować generalnie ze stałej tablicowej na rzecz zakresu. Decyzję muszę przemyśleć.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *