Kurs VBA – cz. 1 – Wstęp

Wielu mniej i bardziej doświadczonych użytkowników Excela odkrywa VBA oraz pisane w nim makra i skłania się w kierunku ułatwiania sobie pracy przy ich pomocy. Na wstępie wymienię kilka zadań, do których może być używane VBA.
 Example

 

  • Automatyzacja powtarzalnych operacji. Jeżeli niektóre z twoich czynności można opisać poprzez kolejkę określonych działań, można zastąpić je makrem i ułatwić sobie pracę. Makra przy pomocy różnych mechanizmów mogą zadawać Ci „pytania” i zachowywać się w zależności od potrzeb.
  • Automatyzacja trudnych zadań. Do powtarzalnych czynności łatwo mogą wkraść się „czeskie” błędy. Komputer takich błędów nie popełnia, oczywiście tak długo jak długo samo makro jest pozbawione błędów.
  • Obsługa dużej ilości danych. Przy obsłudze setek czy tysięcy wierszy możemy zmarnować mnóstwo czasu i  łatwo popełnić błąd. Dla dobrze napisanego makra jest całkowicie nieistotne czy pracuje nad jedną komórką czy tysiącami wierszy.
  • Obsługa funkcji nie włączonych do Excela. Tworząc formuły jesteśmy ograniczeni do zamkniętego zestawu funkcji. Przy pomocy VBA możemy tworzyć dodatkowe funkcje matematyczne, statystyczne czy inne i używać ich w formułach.
  • Nowe skróty klawiaturowe. Każdy zna kilka przydatnych skrótów klawiaturowych. Napisane makra możemy podpiąć pod nowe skróty, lub nawet zastąpić już obecne. Dostosujemy w ten sposób Excela do naszych nawyków pracy.
  • Zabezpieczenie danych przed błędami. Złe dane są gorsze niż ich brak i mogą prowadzić do katastrofalnych skutków. Przy pomocy makra możemy kontrolować dostęp do danych w arkuszu i sprawdzać ich wpisywanie.
Example

Ponadto język VBA przynosi ze sobą poniższe plusy.

  • Jest jednolity w całym pakiecie MS Office. Ten sam język programowania i edytor używany jest także w programach MS Access, Outlook czy Word. Po opanowaniu VBA w Excelu możemy łatwo przejść do programowania profesjonalnych aplikacji w MS Access czy automatyzować obsługę wiadomości w MS Outlook.
  • Jest elastyczny. VBA dzięki różnym mechanizmom i technologiom potrafi łączyć się z zewnętrznymi programami, bazami danych czy urządzeniami. Możemy bez problem pobierać dane z Accessa czy innych baz danych lub wysyłać wiadomości email.
  • Stanowi dobry start do nauki innych języków. VBA rządzi się podobnymi zasadami jak tak zaawansowane języki jak Java i C++. Posiada podstawowe elementy programowania obiektowego, które jest koniem pociągowym nowoczesnego programowania.
  • Zwiększa naszą wartość na rynku pracy. Praktyczna znajomość Excela i VBA stanowi profesję samą w sobie i nie jest trudno znaleźć na rynku pracy oferty dla programistów VBA.

Co dalej?

Myślę, że w tej chwili możecie sami zdecydować, czy makra są wam potrzebne i czy warto zagłębić się dalej w niniejszy kurs.

Chcę napisać pierwszy program!

Subskrybuj RSS, lub polub blog na Facebooku aby otrzymywać najnowsze informacje o rozwoju kursu.